![Ledarskap med Magnus och Kim](https://pbcdn1.podbean.com/imglogo/image-logo/5102694/Magnus_och_Kim_podd_1400_x1400_px.png)
I poden Ledarskap med Magnus och Kim delar ledarskapstränarna Magnus Gnisterhed och Kim Karhu med sig av strategier för hur du kan utvecklas och växa som ledare. Tillsammans med Magnus och Kim utmanas du på ett lättillgängligt sätt att nå dina uppsatta mål och skapa en hållbar väg till framgång genom en utveckling som börjar inuti. Du möter dina personliga ledarskapstränare som guidar dig på din resa mot ett framgångsrikt ledarskap!
Episodes
![12. Ledarskap - och konsten att leda effektiva möten](https://pbcdn1.podbean.com/imglogo/ep-logo/pbblog5102694/itune_magnusochkim_logga_300x300.png)
Monday Aug 17, 2015
12. Ledarskap - och konsten att leda effektiva möten
Monday Aug 17, 2015
Monday Aug 17, 2015
Alla ledare får som en del av sitt ledarskap förr eller senare ansvar för att leda planeringsmöten, utecklingsmöten, krismöten och alla andra sorters möten. Hur kan man bli ett riktigt profs på att leda möten på ett inspirerande och effektivt sätt? En som har svar på detta är Annika Engström, ass proffesor vid Jönköpings tekniska högskola. Vi möter Annika som vår sista sommargäst och ställer frågan om vad det är hon har upptäckt i sin forskning. Som svar får vi värdefull kunskap som du och alla andra ledare lätt kan ta till dig för att snabbt förbättra sättet som du arbetar med möten i ditt ledarskap. Du kan ta del av hela Annikas forskningsavhandling på: liu.diva-portal.org/smash/get/diva2:716849/FULLTEXT01.pdf. Prenumerera via RSS till ditt flöde eller podcaster och besök oss gärna på Facebook: MagnusochKim för att se material från avsnittet, dela det med dina vänner och bidra med kommentarer om ledarskap. Du kan också maila oss på adressen Ledarskap@magnusochkim.se om du vill komma i kontakt med oss för att boka en egen träff för att utveckka ditt ledarskap eller få programmet "ledarskapsarenan" pressenterat för dig.