![Ledarskap med Magnus och Kim](https://pbcdn1.podbean.com/imglogo/image-logo/5102694/Magnus_och_Kim_podd_1400_x1400_px.png)
I poden Ledarskap med Magnus och Kim delar ledarskapstränarna Magnus Gnisterhed och Kim Karhu med sig av strategier för hur du kan utvecklas och växa som ledare. Tillsammans med Magnus och Kim utmanas du på ett lättillgängligt sätt att nå dina uppsatta mål och skapa en hållbar väg till framgång genom en utveckling som börjar inuti. Du möter dina personliga ledarskapstränare som guidar dig på din resa mot ett framgångsrikt ledarskap!
Episodes
![224 Andreas Miller, del 2](https://pbcdn1.podbean.com/imglogo/image-logo/5102694/Magnus_och_Kim_podd_1400_x1400_px_300x300.png)
Monday Aug 08, 2022
224 Andreas Miller, del 2
Monday Aug 08, 2022
Monday Aug 08, 2022
Under Almedalsveckan mötte vi Ledarnas förbundsordförande Andreas Miller. Som ansvarig för Sveriges fackliga chefsorganisation står Andreas i regelbunden kontakt med tusentals ledare och chefer genom olika undersökningar och besök på arbetsplatser etc. I denna andra del av intervjun samtalar vi med Andreas om vad som krävs för att skapa välmående och hållbarhet för chefer och ledare i vårt snabbt föränderliga samhälle. Andreas sätter också fokus på chefens roll i omställningen till ett hållbart samhälle. Hur möter chefen den oro som förändringen skapar för den enskilde medarbetaren, samtidigt som chefen behöver vara den som tydligt pekar på visionen och vart vi ska? ”Vad händer med mig, mitt jobb och vårt företag?” Som chef måste du hantera detta spänningsfält för att omställningen ska bli möjlig.